A mai napig sokak fejében zavart okoz az, hogy a Puffasztott rizs mire és miért jó. Sokak a testsúly csökkenést várják tőle, mások érzékenységük miatt veszik le a boltok polcairól. De mire is jó pontosan ez a termék?
Ha hiszik ha nem, s Puffasztott rizs rizsből van. Manapság majdnem bármelyik bolt polcáról levehető termék és egészen sok féle ízesítésben elérhető. Szánhidrát tartalm magas ami nem tartalmaz rostokat, fehérjét valamint mint gyors felszívódása miatt a gyorsan felszívódó szénhidrátok köté sorolandó.
Diéta vagy tömegnövelés?
Beleilleszthető mind diétába, mind tömegnövelésbe, csak éppen nem mindegy, hogy mennyit fogyasztunk belőle és mivel fogyasztjuk együtt.
Tápanyag tartalom
A puffasztott rizs pontosan úgy mint a főtt rizs, 100g-ban 70g szénhidrátot tartalmaz, ez nagyjából egy zacskónyi (10-12 szelet, márkától függően) tartalma.
Mikor érdemes fogyasztani?
A puffasztott rizs alapvetően magas glikémiás indexű szénhidrát, vagyis gyorsan emésztődik, így gyors energiaforrást jelent. A glikémiás index az a szám, amely megmutatja, milyen gyorsan szívódik fel egy szénhidrát forrás és így milyen gyorsan és mértékben emeli meg a vércukorszintet. Legjobb edzés előtt gyors energiaforrásként vagy edzés után az energiaraktárak visszatöltése céljából fogyasztani. A vércukorszint hirtelen és/vagy magasra emelkedése a zsírvesztés gátja, hiszen ilyenkor a szervezet inzulint bocsát ki a vércukorszint visszaállítása, stabilizálása érdekében, amit úgy old meg, hogy szépen betessékeli a szénhidrátot a sejtekbe, ahol vagy elhasználod energiaként, pl. az evést követő edzéssel, vagy elraktározod a zsírpárnákban.
Napközbeni étkezésnél lassítsd a felszívódását fehérje forrással és/vagy valamilyen zsiradékkal, esetleg zöldséggel, pl. fogyassz mellé húst és zöldségeket. Ha fogyni szeretnél, önmagában semmiképp sem javasolt a fogyasztása, de mivel könnyű kalkulálni vele, így a megengedhető mennyiségben részét képezheti az étrendednek, ha lassítod a felszívódását. Így ha tudod, hogy naponta 140g szénhidrátot fogyaszthatsz, könnyen el tudod osztani a 2 zacskó pufirizst a 4-5 étkezésedre!
Mi a glutén?
A búzafehérje egyik összetevője, melynek két fehérje frakciója a glutein és a gliadin.
A lisztérzékenység abban mutakozik meg például, hogy a búzafehérje gliadin komponesére, a rozsban lévő szekalinral vagy az árpában lévő hordeinre túlérzékenység mutatható ki.
Lisztérzékenyeknek tiltólistás gabonák:
Ami fogyasztható:
„Ha a lisztérzékeny személy huzamosabb időn át az előbb felsorolt összetevőket tartalmazó élelmiszereket fogyaszt, a vékonybélben található bélbolyhok károsodni kezdenek, melynek következtében a tápanyagok felszívódását nem tudják megfelelően ellátni. A tápanyagok optimális felszívódása nélkül pedig az elfogyasztott táplálék a szervezetben nem tud kellően hasznosulni.
A szükséges tápanyagok nem megfelelő felszívódásának következtében hosszú távon hiányállapotok alakulnak ki. Ennek első jele rendszerint a fogyás és/vagy a folyadék visszatartása. A folyadék visszatartás miatt a súlyvesztés sokszor nem észlelhető. Amennyiben a vérben található fehérjeszint a felszívódási zavarok következtében lecsökken, gyakran jelentkezik ödéma különösen a boka és a lábfejek területén.”
Forrás: https://glutenzimdirect.hu/gluten-tartalmu-es-mentes-gabonafelek/
A puffasztott szeletek segítenek-e a diétánkban?
A puffasztott gabonaszeleteknek nagyon sok előnyös tulajdonságuk van, melyek bizonyos diéták estén előnyösnek bizonyulnak.
A puffasztásos eljárás során a gabonaszem egésze felhasználásra kerül, így tartalmazza annak értékes anyagait, úgy, hogy egyéb adalékanyag nem kerül bele.
A préselés során a gabonaszem fellazul, részben lebomlanak a nehezen emészthető részek. A könnyű emészthetőség, azonban lehetővé teszi a gyors felszívódást is, ezáltal nem telítenek eléggé.
Előnye, hogy egy-két szelet elegendő feltéttel fogyasztva. Ez 20g , melynek a kalóriaértéke kb. 60-70 kcal gabonafajtától függően. Vagyis a szelet nem tekinthető önmagával fogyókúrás ételnek, de a megnövelt térfogattal, kevesebb kalória juttatható be a szervezetbe. Annak, aki nehezen mond le a kenyérfélék fogyasztásáról, jó alternatíva lehet.
Gluténmentes táplálkozás esetén a rizsből, kukoricából vagy kölesből készült termékek biztonságosan fogyaszthatók. Érdemes azonban figyelni arra, hogy a gyártás során nem szennyeződhet-e glutén tartalmú termékkel
További információkért kattinston a jobb oldalon található gombra!